fbpx

Zabiegi

Integracja sensoryczna


Project Description

Integracja sensoryczna

polega na organizacji informacji odbieranych przez nasze ciało do celowego wykorzystania.
Prawie 50 lat temu Dr Ayers wykazała, że najwcześniej dojrzewające, najbardziej podstawowe zmysły: dotykowy, przedsionkowy i proprioceptywny odgrywają zasadniczą rolę w rozwoju dziecka. Te trzy układy zmysłów wspólnie z rozwojem i integracją odruchów leżą u podstaw całego przyszłego rozwoju dziecka.

Układy te są gotowe do funkcjonowania jeszcze przed narodzinami. Dzieci reagują na dotyk będąc jeszcze w macicy. Przebywając tam poruszają się i obracają, kąpią się w wodach płodowych (stała stymulacja dotykowa przez wody płodowe). Przyjmowana zwykle przez dziecko pozycja podczas porodu głową do dołu i przeciskanie się przez kanał rodny dostarcza maksymalnej stymulacji narządowi przedsionkowemu, która wpływa na jego ruchy podczas całej akcji porodowej. Skurcze mięśni matki pomagają dziecku przedostać się przez kanał rodny i jednocześnie dostarczają niezbędnej ilości bodźców propriocepcyjnych. Większość z nas nie jest świadoma ani nie analizuje tego, jak funkcjonują nasze układy zmysłowe, jak koordynują, przetwarzają i integrują docierające do naszego ciała informacje. Zwykle również nie myślimy nad tym, jak wykonać pewne zadania. Nasze układy – przedsionkowy i proprioceptywny pracują prawie automatycznie pomagając nam utrzymać równowagę, ułatwiając wspinanie się, chodzenie i wykonywanie wielu czynności.
Nasze układy zmysłowe współdziałają ze sobą, wpływając na siebie i pomagając sobie nawzajem w wykonywaniu wielu zadań związanych z naszym funkcjonowaniem. Większość życiowych wyzwań naszego ciała, mózgu i układu nerwowego zależy od tego, jaki typ, kiedy i jak dużo sensorycznych informacji jest właściwie przyjmowanych i przetwarzanych. Ma to ogromne znaczenie, by nasze reakcje były adekwatne do bodźców, by były przynoszącą sukces reakcją adaptacyjną.


F